STM32L151VBT6 Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : STM32L151VBT6
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : STM32 L1
Contact Now
STM32L151VBT6 Specifications
Part Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 83
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 24x12b, D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)